Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
  Widok do druku

kolagen i bóle kolan
Autor Wiadomość
PostWysłany: 06 Gru 2008, 10:55 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2006, 18:35
Posty: 590
Miejscowość: POZNAŃ
W związku z moim stanem chorobowym wręcz tragicznym poszukuje różnych złotych środków na poprawę zdrowia a tym samym powrotu do biegania.
Przeszukując net napotkałem ciekawy artykuł, warty przeczytanie jak i przez tych co wiedzą i Ci co mogą się dowiedzieć coś o kolagenie:

USZKODZENIE CHRZĄSTKI/Chondromolacja-stawy kolanowe/.
Chondromolacja jest to rozmiekanie chrząstki,to choroba prowadząca do destrukcji tkanki chrzęstnej/ubytek lub uszkodz.chrząstki np./IIIstopnia/.Najczęściej poslugujemy sie 4 stopniową gradacją:
O-chrzastka prawidlowa zblizona spoistościa do porcelany lub kokosa.
I stopień-spluszowacenie i zmiękczenie /obrzęk/.
IIstopień-pęknięcia i fragmętacja /podobna strukt.do do welny/niepelnej grubosci.
III stopień-pęknięcia pelnej grubości sięgające do kości podchrzęstnej bez odslonięcia kości.
IV stopien -ubytki odslaniające kość podchrzęstną.
Chrząstka stawowa odżywia sie z płynu stawowego/ok.80%skladnikow/ i z warstwy podchrzęstnej kości jej części rozrodczej/ w 20%/.W momencie odciążenia chrząstka zasysa plyn jak gąbka,a w chwili obciążania jest on wyciskany jak wyżymaczką/to oczywiście w dużym uproszczeniu/.Chrząstka to bardzo szlachetna tkanka i nie ulega procesom naprawy/brak komorek aktywnych metabolicznie/.Raz uszkodzona powierzchnia moze tylko wypelnić sie blizną łącznotkankową tzw.chrząstkopodobną.Chrząstka nie ma wlaściwości gojenia/nie posiada naczyń,odzywia sie glownie z płynu stawowego/,nalezy zatem wkraczać w jak najwcześniejszej fazie choroby!W leczeniu ubytkow chrząstki pelnej grubości,stosuje sie przeszczepy wlasnej chrząstki/np.z powierzchni nieobciążanej/,allogeniczne/pobrane ze zwlok,przeszczepy komorek chrząstki hodowanej laboratoryjnie,przeszczepy okostnej i /lub komorek szpiku oraz techniki stymulujące powstawanie blizny chrząstkopodobnej :nawiercanie/drilling/,mikrozlamania.Usunięcie/abrazja,shaving/powierzchniowej warstwy zniszczonej chrząstki,pozwoli lepiej odzywić glębsze warstwy i doprowadzic do powstania blizny włoknistej/tzw.fibrocaltilage/.Dodatkowo podaje sie leki stymulujące sklad lynu stawowego,wspomagaj.metabolizm chrząstki/hylan-np.Synvisc,kwas hialuronowy-np.HYALGAN/czy wzbogacające warstwę podchrzęstną/np.Zinaxin,Arthryl,Arthresan,Glukosamine-siarczan glukozaminy/.Bardzo ważne jest korygowanie osi biomechanicznej kończyn i uszkodzeń towarzyszących prowadz.do destrukcji chrząstki/uszkodzenia łąkotki,więzadel krzyżowych,fald błony maziowej,koslawośc lub szpotawość konczyn, przebyte zwichnięcie rzepki,itp.oraz likwidacja nadmiernego nacisku powierzchni chrzęstnych /osteotomie korekcyjne kończyn,mobilizacja tkanek miękkich ,wyrownanie proporcji grup mięsniowych,itp./Wlasciwa rehabilitacja i leczenie odżywcze może uchronić przed potrzebą interwencji chirurgicznej.Ważne jest rownież wykluczenie lub leczenie chorob ukladowych,np.dny moczanowej,reumatoidalnych,odczynowych.
Autor:dr n.med.R.Świerczyński

Tkanka łączna i kolagen - aby lepiej zrozumieć chorobę
Tkanka łączna stanowi zrąb i stelaż całego naszego ciała. Jest ona bardzo niejednorodną strukturą o wyłącznie mechanicznej funkcji spoiwa. Nazwa ta obejmuje wiele tkanek pochodzenia mezenchymatycznego, które różnią się strukturą, lecz mają wspólne właściwości wytwarzania włókien w istocie międzykomórkowej. Wyróżnia się trzy główne grupy tkanki łącznej:

1. tkanka łączna właściwa:
- tkanka łączna zarodkowa, z której powstają wszystkie pozostałe odmiany tkanki łącznej a jej strukturę tworzy bezpostaciowa istota zawierająca pełzające komórki gwiaździste,
- tkanka łączna wiotka, która jest najmniej zróżnicowana i zawiera oprócz elementów komórkowych i istoty podstawowej włókna kratkowe, kolagenowe i sprężyste. Nie tworzy samodzielnie narządów, spełnia rolę wypełniacza towarzyszącego przebiegowi naczyń, nerwów lub pokrywając powierzchnię narządu,

2. tkanka łączna zbita nieukształtowana, która charakteryzuje się dużą ilością włókien przebiegających w sposób nieuporządkowany i stosunkowo małą ilością komórek, głównie fibroblastów, a której utkanie spotykamy np. w skórze (może ona pod wpływem zmieniających się warunków może przechodzić w tkankę luźną bądź w uporządkowaną),

3. tkanka łączna zbita ukształtowana, która posiada uporządkowany układ włókien układających się w postaci sznurów, wstęg i błon nadając wytrzymałość takim strukturom anatomicznym jak powięzi, więzadła, ścięgna.

Tkanki łączne o charakterze swoistym (barwnikowe, tłuszczowe, siateczkowe).

Tkanka łączna szkieletowa, w skład której wchodzi tkanka chrzęstna i kostna. W każdej z nich oprócz elementów komórkowych i mineralnych występuje gęste utkanie włókien kolagenowych, nie tylko w istocie podstawowej, ale również w postaci błony pokrywającej (ochrzęstna i okostna).

Za mechaniczne właściwości tkanki łącznej odpowiadają włókna kolagenowe i elastynowe. Dzięki unikalnej budowie potrójnej helisy łańcuchów polipeptydowych skręconych wzajemnie na kształt trójżyłowej liny i silnym wiązaniom aminokwasów włókna kolagenowe zachowują swoją giętkość, a równocześnie są odporne na rozciąganie. Włókna elastyczne zaś tworzą jednorodną siateczkę z substancji białkowej elastyny, co daje im bardzo dużą rozciągliwość (do 150 %) i sprężystość czyli możliwość powrotu do pierwotnej długości.
Opisano 20 typów kolagenu różniących się budową łańcucha białkowego i miejscem występowania. Typ I przeważa w kościach i więzadłach, typ II w chrząstce szklistej, III w macicy, dużych naczyniach i jelitach. Kolagen ulega ustawicznie biosyntezie i degradacji enzymatycznej, a równowaga tego procesu jest niezbędna dla zachowania jego aktualnego składu w danej strukturze i właściwości danej tkanki.

Kolagen zmienia swoją strukturę pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak obciążenia mechaniczne, zmiany hormonalne, naczyniowe. U osób z przewlekłą niewydolnością żylną występuje zaburzenie uporządkowanego przebiegu włókien kolagenowych w blaszce powierzchownej powięzi, co zmniejsza jej podatność na zmiany objętości mięśnia, który otacza.
Do nierównomiernego rozkładu w tkance łącznej dochodzi także w cukrzycy. Kolagen staje się oporny na trawienie, zmieniają się jego właściwości termiczne i mechaniczne, wzrasta usieciowanie i przedłuża się jego okres półtrwania, co owocuje jego starzeniem i przesztywnieniem. W procesie starzenia się tkanki łącznej podstawową rolę przypisuje się powstawaniu tzw. wiązań krzyżowych kolagenu, co zwiększa jego odporność na trawienie enzymatyczne. Odwrotny zaś proces dotyczy włókien elastynowych, co doprowadza do zmiany składu aminokwasów i przesztywnienia tkanki(. Pod wpływem przeciążeń mechanicznych dochodzi w tkance łączne do wzrostu całkowitej ilości kolagenu i zachwiania proporcji między kolagenem typu I, a typu III oraz spadku ilości włókien elastynowych.

Tkanka łączna "żyje", przebudowuje się, odnawia, reaguje na zwiększone zadania i negatywne czynniki metaboliczne, a jej rozkład w ciele nie jest przypadkowy. Można postawić hipotezę, że jej rola nie ogranicza się tylko do wypełniania luk między ważnymi życiowo narządami, ale że ma ona znaczenie jako dodatkowa, alternatywna dla układu nerwowego i hormonalnego droga przekazu informacji.

Trochę o kościach i stawach, bo przecież w przypadku takiej choroby, jaką jest zespół Ehlersa - Danlosa należy je traktować jako struktury naszego narządu ruchu i nie powinno się ich rozgraniczać, ponieważ zarówno stawy, jak i kości zbudowane są z tkanki łącznej. A bolą zależnie od indywidualnego przypadku. Tak więc:
Szkielet, na który składają się wszystkie kości człowieka, stanowi konstrukcję nośną narządów ruchu i jest miejscem przyczepów ścięgien (połączeń mięśniowo-kostnych zbudowanych z tkanki łącznej) i więzadeł (połączeń kostno-kostnych zbudowanych z tkanki łącznej). Każda dojrzała kość ma strukturę blaszkową o warstwowym ułożeniu. Cała zewnętrzna powierzchnia kości, z wyjątkiem tej, która tworzy stawy (na powierzchniach stawowych kość pokryta jest chrząstką stawową) otoczona jest ściśle przylegającą do kości błoną włóknistą - okostną. Okostna jest bogato unaczyniona i unerwiona. Dzięki okostnej, w której znajdują się komórki podobne do osteoblastów, następuje zgrubienie kości poprzez odkładanie się nowych warstw kości na jej powierzchni. Składnikami tkanki kostnej w 70% są elementy nieorganiczne i w 30% organiczne. Część organiczna składa się z komórek i macierzy kostnej utworzonej z włókien kolagenu oraz innych białek niekolagenowych.
Stawy są to ruchome połączenia między kośćmi. Powierzchnie stawowe kości pokryte są chrząstką stawową i są względem siebie odpowiednio dopasowane (np. głowa kości udowej i panewka stawu biodrowego). W obrębie stawów mogą istnieć także dodatkowe elementy chrzęstne, dopasowujące powierzchnie stawowe podczas ruchu w stawie np. łąkotki w stawie kolanowym. Stałym elementem budowy stawu jest torebka stawowa utworzona z tkanki łącznej, w obrębie której znajduje się jama stawowa wypełniona mazią stawową. Strukturami, które dodatkowo stabilizują staw są więzadła - połączenia kostno-kostne z tkanki łącznej. Mogą one znajdować się pozastwawowo - często ściśle łącząc się z torebką stawową, a także w jamie stawowej (napisane na podst. własnych wiadomości).

Degradacja kolagenu w kościach (fragm.żródło: Osteoforum)

(...) W kości występuje prawie wyłącznie kolagen typu I. Stanowi on 85-95% całej zawartości substancji organicznych kości. Pozostałe składniki to m.in. osteokalcyna, osteonektyna, sjaloproteidy i proteoglikany. Małe ilości kolagenu typu III i IV, jakie stwierdza się w kości, to białka występujące w naczyniach krwionośnych, nie będące produktem osteoblastów. Istotną cechą kolagenu jest wieloetapowa synteza, obejmująca procesy niezależne bezpośrednio od zapisu genetycznego. Daje to możliwość wytworzenia wręcz nieskończonej liczby odmiennych białek również u tego samego osobnika, mimo że są one produktem tych samych genów. Ta heterogenność, której regulacyjne zasady są nieznane, jest zapewne przyczyną zróżnicowania kolagenu poszczególnych tkanek albo nawet fragmentów tej samej tkanki lub narządu. Być może jest to klucz do zrozumienia wielu procesów patofizjologicznych dotyczących tkanki łącznej.

Kolagen typu I występujący w kości jest produktem tych samych genów, co kolagen typu I skóry czy innych narządów, ale różni się istotnie, co jest wynikiem modyfikacji posttranslacyjnych. Najlepiej poznaną cechą kolagenu kości jest jego nierozpuszczalność. Tylko około 0,5% całej zawartości kolagenu kości można wyekstrahować za pomocą roztworu chlorku sodowego, a 1% za pomocą roztworu kwasu octowego. Analogiczne ilości kolagenu dla skóry są znacznie wyższe. Jest to wynikiem wytwarzania licznych wiązań poprzecznych, które mogą mieç budowę odmienną niż w kolagenie innych narządów. Wykazano także inną glikozylację reszt hydroksylizylowych w kolagenie kości.

Synteza i degradacja kolagenu w kościach jest regulowana przez wiele czynników ogólnoustrojowych (np. hormonalnych) i miejscowych, oddziałujących na procesy kościotworzenia i resorpcji kości. Mechanizmy molekularne tej regulacji nie zostały poznane. Kolagen zapewne decyduje o większości procesów zależnych od substancji organicznej kości, takich jak sam proces tworzenia kości, jej mineralizacja oraz uzyskiwanie prawidłowych własności mechanicznych. Niewiele jednak wiadomo o aspekcie molekularnym tych procesów.

Duży wgląd w patofizjologię kolagenu kości dostarczyły badania genetyczne dotyczące mutacji kolagenu typu I. Łańcuchy wchodzące w skład tego kolagenu są produktem dwóch genów, oznaczanych jako COL1A1 i COL1A2. Są one umiejscowione w chromosomach 17q21.3-q22 i 7q21-q22. Opisano blisko dwieście mutacji dotyczących omawianych genów. Większość z nich jest odpowiedzialna za różne postacie wrodzonej łamliwości kości (osteogenesis imperfecta). Jednostka ta jest klinicznie dzielona na podtypy w zależności od nasilenia objawów. W rzeczywistości jest to zbiór wielu różnych mutacji genów kolagenu typu I, a więc odmiennych jednostek chorobowych, dających zbliżone konsekwencje kliniczne. Za łagodną postać choroby odpowiadają przykładowo punktowe mutacje genu COL1A1, takie jak zastąpienie reszty glicyny cystyną lub argininą. Inne podstawienia prowadzą do śmiertelnej postaci choroby. Pokazuje to, jak precyzyjna musi być struktura superhelisowa dla zapewnienia właściwości biologicznych kolagenu.

Nieco mniej opisano mutacji punktowych genu COL1A2, również prowadzących do osteogenesis imperfecta. Niektóre mutacje są odpowiedzialne za jedną z postaci zespołu Ehlersa-Danlosa (typ VIIB). Istnieją uzasadnione przypuszczenia, że niektóre postacie choroby zwyrodnieniowej stawów i osteoporozy łączą się z zaburzeniami budowy kolagenu typu I kości (...)

Budowa kolagenu

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej - podstawowym składnikiem fibrylarnym skóry, kości, ścięgien, chrząstek i zębów. To zewnątrzkomórkowe białko zbudowane z trzech helikalnych łańcuchów polipeptydowych, z których każdy składa się z prawie 1000 reszt aminokwasowych. Skład aminokwasowy białek kolagenu jest bardzo charakterystyczny. Spośród wszystkich białek, tylko w kolagenie obecne są hydroksylowane aminokwasy, takie jak 4–hydroksyprolina (ok. 13%) i 5-hydroksylizyna. Hydrolizat białek kolagenowych STAWO-VIT zawiera także ilości glicyny (ok. 20% - co trzecia reszta łańcucha polipeptydowego) oraz proliny (ok. 12%). Ilości te znacznie przewyższają zawartość tych aminokwasów w innych rodzajach białek.
Dotychczas zidentyfikowano 19 genetycznych typów kolagenu. Różnią się one rodzajem podjednostek oraz nieco składem aminokwasowym i zdolnością tworzenia włókien. Poszczególne typy białka występują w niejednakowych proporcjach w rozmaitych tkankach. Dlatego skład aminokwasowy i właściwości kolagenu różnego pochodzenia nie są identyczne.
Dzięki unikalnej budowie potrójnej helisy łańcuchów polipeptydowych skręconych wzajemnie na kształt trójżyłowej liny i silnym wiązaniom aminokwasów, włókna kolagenowe zachowują swoją giętkość, a równocześnie są odporne na rozciąganie. Natomiast włókna elastyczne tworzą jednorodną siateczkę z substancji białkowej elastyny, co daje im bardzo dużą rozciągliwość (do 150%) i sprężystość, czyli możliwość powrotu do pierwotnej długości. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek.

Dotychczas rozpoznanych jest blisko 20 różnych typów kolagenu występujących w organizmie człowieka. Zostały one w różnym stopniu poznane i scharakteryzowane, przy czym kolageny typów dalszych, oznaczane wyższymi liczbami rzymskimi zwykle występują w śladowych ilościach.

Wśród białek kolagenowych wyróżniane są kolageny tworzące włókna (typy I, II, III, V, XI), kolageny tworzące układy sieciowe (głównie składniki błon podstawnych - typy IV, VIII, X) oraz kolageny z przerywaną strukturą superhelisy, współwystępujące z włóknami kolagenowymi (tzw. FACIT - fibril-associated collagen with interrupted triple helices, typy IX, XII, XIV, XVI, XIX), kolagen tworzący włókna "koralikowe" (typ VI), kolagen tworzący włókna "kotwiczące" (typ VII), kolageny o domenie przezbłonowej (typ XIII i XVII) oraz niesklasyfikowane kolageny typu XV i XVIII.

Przemiana kolagenu w organizmie

Kolagen w organizmie ulega stałej ustawicznie biosyntezie i degradacji enzymatycznej, a równowaga tego procesu jest niezbędna dla zachowania jego aktualnego składu w danej strukturze i właściwości danej tkanki. W młodym wieku jego produkcja pozostaje w stanie równowagi dynamicznej, jednak wraz z upływem lat procesy niszczenia zaczynają przeważać nad procesami odtwarzania. Niedostateczna produkcja kolagenu prowadzi do przedwczesnej degeneracji tkanek miękkich. Zmniejszanie ilości kolagenu w organizmie i zmiany jego biochemii powodują nasilenie procesów jego degradacji. Postępujący wraz z wiekiem proces utraty kolagenu nasila utratę masy kostnej i przyspiesza proces osteoprozy. Deficyt kolagenu będącego fundamentem nie tylko kości, ale także skóry, paznokci, wiązadeł, ścięgien, stawów, naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz systemu naprawczego i układu odpornościowego prowadzi do przedwczesnego procesu starzenia się.

W kości występuje prawie wyłącznie kolagen typu I. Stanowi on 85-95% całej zawartości substancji organicznych kości. Pozostałe składniki to m.in. osteokalcyna, osteonektyna, sjaloproteidy i proteoglikany. Chrząstka stawowa jest nie unerwiona, nie unaczyniona, nie posiada naczyń limfatycznych, histologicznie ma budowę chrząstki szklistej, której głównymi komponentami są swoiste proteoglikany i kolagen typu II. Poza kolagenem typu II chrząstka zawiera również mniejszą ilość innych kolagenów, między innymi kolagen typu IX, XI. Proteoglikany i kolageny chrząstkowe decydują o fizykochemicznych i mechanicznych właściwościach chrząstki. Choroba zwyrodnieniowa jest schorzeniem całego stawu łącznie z chrząstką, kością maziową i torebką stawową.

Wiele udokumentowanych badań klinicznych wskazuje na ważną rolę hydrolizatów kolagenowych w postępowaniu leczniczym chorób zwyrodnieniowych kości i stawów, związaną ze specyficzną zawartością aminokwasów odgrywających ważną rolę w tworzeniu macierzy chrzęstnej. Przyjmowanie doustnie hydrolizatu kolagenu powoduje istotne zwiększenie syntezy pozakomórkowej macierzy chrzęstnej przez chondrocyty. Rola chondrocytów polega na syntezie przeciwstawnych substancji proteoglikanów i kolagenu z jednej strony, a enzymów je degradujących z drugiej. Do odbudowy zniszczonych osteoporozą beleczek kostnych potrzebny jest kolagen ponownie utworzony przez organizm, który będzie mineralizowany przez fosfatazę alkaliczną. Dlatego też uważa się, że hydrolizaty kolagenu mogą przyczyniać się do odbudowy chrząstki stawowej w chorobach zwyrodnieniowych, ale również w stanach zapalnych kości i stawów. Z tego względu podawanie takiego preparatu w chorobie zwyrodnieniowej stawów wydaje się uzasadnione.
Mechanizm syntezy włókien kolagenowych nie jest jeszcze całkowicie rozpoznany, ale utrzymuje się, że prawidłowe tworzenie się kolagenu wymaga ponadto stałego stężenia witaminy C w organizmie.

Suplementacja diety kolagenem

Aktywność biologiczna i oddziaływanie prozdrowotne hydrolizatów białek kolagenowych jest dość dobrze rozpoznana i udowodniona naukowo. Wiele udokumentowanych badań klinicznych wskazuje na ważną rolę hydrolizatów kolagenowych w postępowaniu leczniczym chorób zwyrodnieniowych kości i stawów, związaną ze specyficzną zawartością aminokwasów odgrywających ważną rolę w tworzeniu macierzy chrzęstnej. Białka kolagenowe są łatwo przyswajalne. W doświadczeniu przeprowadzonym na myszach zastosowano hydrolizat żelatyny znakowany izotopem 14C. Zaobserwowano, że już po 12 godzinach 95% podanego hydrolizatu zostało wchłonięte w jelicie, a największa kumulacja 14C - hydrolizatu kolagenu miała miejsce w chrząstce.
Badania przeprowadzone na ludziach w Niemczech, którym podawano dawkę 10 g hydrolizatu kolagenu na dobę przez 2 miesiące, wskazują na łagodzenie dolegliwości bólowych kolan i stawów biodrowych. Jednakże nie udowodniono jeszcze bezpośredniego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego hydrolizatów kolagenu.

U chorych na osteoporozę, przyjmujących kalcytoninę (100 j.m., 2 razy na tydzień przez 24 tygodnie) zastosowano dodatkowo podaż hydrolizatu kolagenu w ilości 10 g/dziennie (również 24 tygodnie). Stwierdzono, że dodatkowe podanie hydrolizatu kolagenu u tych chorych istotnie wzmacnia i przedłuża działanie kalcytoniny.

Spożywanie kolagenu przyczynia się do spłycenia zmarszczek i zapobiega powstawaniu nowych. Skóra staje się gładsza, poprawia się jej napięcie i elastyczność. Systematyczne spożywanie hydrolizatu kolagenu wzmacnia także włosy, zapobiegając ich wypadaniu i siwieniu. Kolagen wypełnia także rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej. Jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszkowych. Stosuje się go też jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej - np. do wypełniania ust. Preparaty kolagenowe wymieniane są również jako suplementy diety ochraniające naturalne funkcje kości, jako czynniki wpływające korzystnie na łamliwość paznokci oraz poprawiające kondycję włosów.

Jego spożywanie może być także pomocne w diecie rekonwalescentów po stanach pourazowych do regeneracji tkanki chrzęstnej, stawów oraz ścięgien u osób narażonych na znaczne obciążenia stawów, w szczególności dla osób starszych. Zaletą hydrolizatów kolagenu jest wysoki stopień bezpieczeństwa, brak toksyczności oraz dobra tolerancja przez pacjentów. W większości badań klinicznych opisywanych w literaturze, poleca się spożywanie ok. 10 gramów dziennie zhydrolizowanych białek kolagenowych, przez okres 2-3 miesięcy

tekst zaczerpnięty z forum Forum dla osób z Zespołem Ehlersa Danlosa i ich przyjaciół.


Niestety nie znalazłem tam lekarstwa na swoją głupotę i dlatego zapłaciłem najwyższą cenę jaką jest zakaz biegania ponieważ staw mojego lewego kolana jest już do śmieci :(

Uczcie się na błędach innych nie na swoich.

_________________
WSST STRZELEC POZNAŃ


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 06 Gru 2008, 19:03 
Offline
Zażarty dyskutant
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2006, 18:37
Posty: 308
Damianie, aleś wywalił posta.
Może nie jest tak beznadziejnie z tym kolanem? U kogo byłeś ze speców od kolagenu? Są ortopedzi i ortopedzi. Tak samo jak kardiolodzy i kardiolodzy...itd. Kiedyś miałem zabieg artroskopii na znieczuleniu miejscowym i pani anestezjolog wpadła w popłoch widząc na wyświetlaczu HR=36. Chciała łapać za jakieś żelastwo do defibrylacji ale jak zobaczyłem ruch wokół mnie to się trochę zdenerwowałem i tętno skoczyło mi do 40. Pani się nieco uspokoiła i wtedy na spokojnie wyjaśniłem jej, że to moje normalne spoczynkowe. hahaha.
Ale do rzeczy:
Piotrek ma dobrego kolegę z roku (specjalista od kolan). On właśnie robił mi artroskopię. Zdiagnozował chondromalację i coś tam jeszcze chyba. Potem trzy zastrzyki z czegoś tam, prosto w kolanko i jest git. Ale najpierw trzeba zrobić wywiad, a nie szukać po forach złotych środków.

_________________
kto nie ma w głowie, ten ma w nogach...


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 07 Gru 2008, 19:08 
Offline
Prawdziwy forumowicz

Rejestracja: 30 Paź 2006, 00:42
Posty: 1637
To już wiem coś ty robił w sobotę... zamiast z nami jechać kibicu.
Wykład szczeliłeś, że ho, ho...
Nie zamartwiaj się, bo nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło...
Trzeba zacząć jakąś ścieżkę do doktorów deptać. Z tym ,że im ich więcej (opini) tym jest gorzej.
Pamiętaj, że jeszcze są na maratonach kategorie wózków ... :D :twisted:
trzymam kciuki...


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 07 Gru 2008, 19:39 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2006, 18:35
Posty: 590
Miejscowość: POZNAŃ
Powiekszając ten wykład dodan, że na wielu produktach opartych na glukozaminie jest napisane, że:

"...siarczan glukozaminy wzmac nia stawy ......dostarczając tworzywa do odbudowy chrząstki stawowej ułatwiając jej regenerację..."

No to aby być pesymistą dodam, że badania wyraźnie dowodzą o braku odbudowywania się chrząstki stwowej. Jest to element, którego nie idzie odbudować gdyż nie jest unerwiony. Szanse zatem na odbudowę chrząstki są tak szamańskie jak leczenie syfa pudrem. Dodam też, że spożywanie galaretek z nóżek jest bezcelowe gdyż tylko 5% kolagenu wchłania się do naszego organizmu. Lepiej już zażywać hydrolizaty kolagenowe które wchłaniają się w 46% i to jest cieszące. Polecam OLIMP 400gramowa puszka koszt około 40 zł a jako napój jest ok no i wystracza tylko łyżeczka aby stworzyć napój. Najbardziej jednak potwierdzonym źródłem pomocy jest kwas hialuronowy. Wiele badań naukowych również na myszach to potwierdza.
Ta szansa jednak jest bardzo kosztowna i nie daje gwarancji czasookresu ich skutecznośći.
Walkę jednak podejmę bo gdzie ja spotkam takich dziwaków jak biegaczy :lol: a i gdzie ja się odnajdę jak nie na trasach biegowych i zawodach :(

_________________
WSST STRZELEC POZNAŃ


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 08 Gru 2008, 16:30 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Maj 2007, 13:43
Posty: 669
DAMIAN-XDX napisał(a):
Najbardziej jednak potwierdzonym źródłem pomocy jest kwas hialuronowy. Wiele badań naukowych również na myszach to potwierdza.

Nie wiem jak tam myszy, ale mój pies miał to wstrzykiwane, poważnie. Nie wiem co by było gdyby nie miał, ale uprzedzam, że łapa w kolanie na początku bardzo mu zesztywniała :roll:

_________________
"Impossible is nothing"


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 08 Gru 2008, 20:49 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sty 2005, 09:34
Posty: 559
Miejscowość: Pobiedziska
DAMIAN: Znasz dokładną diagnozę ? Jaki stopień chondromolacji wystepuje
u Ciebie ? Skąd wiesz, że stan Twojego kolana pozostanie do śmierci ?

Pytam się, bo też miałem/mam to ścierwo , ale nie przeszkodziło mi to bawić
się w bieganie i triathlon - oczywiście przy umiejętnie dobranych obciążeniach.
A swego czasu bieg był nie możliwy - tak kolano bolało ...

Głowa do góry , miałem podobnie - i zapomniałem już :wink:

I podobnie jak przedmówcy , radzę nie czytać za dużo w internecie , bo to
źle tylko na psychikę działa ..


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 08 Gru 2008, 21:34 
Offline
Prawdziwy forumowicz

Rejestracja: 30 Paź 2006, 00:42
Posty: 1637
Aino1970 napisał(a):
Nie wiem jak tam myszy, ale mój pies miał to wstrzykiwane, poważnie. Nie wiem co by było gdyby nie miał, ale uprzedzam, że łapa w kolanie na początku bardzo mu zesztywniała :roll:


Nie martw się - zesztywnieje noga w kolanie (tylko?)... :twisted:


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 09 Gru 2008, 18:32 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2006, 18:35
Posty: 590
Miejscowość: POZNAŃ
Znachorka "czyt. Lekarz" określiła to na II - III stopień w skali IV. Oczywiście jak ona to zobaczyła w USG to nie wiem bo z tego co wiem badanie USG oraktycznie nie może określić ubytków chrząstki stawowej i jedynie rezonans może to dokładnie sprawdzić.
Koszt tej przyjemności to ponoc 500 zł :shock: po latach płącenia złodziejom ZUS.
Taka złota myśl :lol:
Obecnie jestem umówiony do chirurga, który zna kolana nie tylko swojej dziewczyny :lol:
Ale wiem już dzisiaj od niego, że poleca zastrzyki SUPLASYN, bo stawiają człowieka na kolana. :lol:

_________________
WSST STRZELEC POZNAŃ


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 09 Gru 2008, 21:38 
Offline
Prawdziwy forumowicz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Maj 2006, 20:50
Posty: 1247
Miejscowość: Poznań
Na początek Damian weź te zastrzyki co pies Aino. Zawsze zamiast mówić do Ciebie " Cześć Damian", moge się przestawić i wołać " Dobry Damian, dobry - podaj łapę " :lol:
A na końcu zastosuj się do rady Proto zawartej w ostatnim zdaniu postu - to najlepsze rozwiązanie.

_________________
...biegać człowiek musi, inaczej się udusi.....


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 12 Gru 2008, 21:49 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2006, 18:35
Posty: 590
Miejscowość: POZNAŃ
aryj napisał(a):
Na początek Damian weź te zastrzyki co pies Aino. Zawsze zamiast mówić do Ciebie " Cześć Damian", moge się przestawić i wołać " Dobry Damian, dobry - podaj łapę " :lol:
A na końcu zastosuj się do rady Proto zawartej w ostatnim zdaniu postu - to najlepsze rozwiązanie.


Niestety ale nie zgadzam się co do internetu, gdyż jest to jakaś wiedza, która daje jakiś obraz. Dzieki netowi dowiedziałem się o takim leku jak kwas hialuronowy nie tylko dla Pań. Suplasyn jest ostatnią deską ratunku.
więc nie jest źle z tym internetem bo i nasze forum to też internet a pewne rady i mądrości płyną właśnie z niego.

Idę do chirurga aby pooglądłą sobie kolanko a potem seria zastrzyków, które mają potwierdzone działanie może nie tanie ale potwierdzone.

_________________
WSST STRZELEC POZNAŃ


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 14 Gru 2008, 19:48 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2006, 18:35
Posty: 590
Miejscowość: POZNAŃ
No i wizyta u chirurga potwierdziła tylko moje diagnozy, zatem pozostają ciepłe laczki i skórka z kota na nerki. :lol:
Chrząstka stawowa nie ulega regeneracji a zażywanie glukozaminy to leczenie syfa pudrem. Można jedynie poddać się artroskopii w wyniku której zostanie lekko wyrównana powierzchnia rzepki aby pozbyć się nierówności. Bo to one są odpowiedzialne za podrażnienia i ból oraz wyskakiwanie cysty beckera.
I to by było na tyle w temacie :(
No zapodam sobie SUPLASYN już dla pełnej gamy specyfików których wachlarz wykorzystałem już. :lol:

_________________
WSST STRZELEC POZNAŃ


Góra
 Profil  
 

PostWysłany: 15 Gru 2008, 11:40 
Offline
Dyskutant akademik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2006, 13:39
Posty: 847
Miejscowość: Poznań
Nie mam odpukać problemów z kolanami,ale glukozaminkę biorę.
Jak nie biorę to boli mnie .....łokieć, :lol: więc placebo to chyba nie jest.
Skoro pomaga mi smarować łokieć to może kolanka również mniej dostają.
ps.
łokieć rozwaliłem 17 lat temu w Karpaczu na sankach, oczywiście po % :oops:

_________________
http://www.arturostoja.cba.pl


Góra
 Profil  
 

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron